Pierwszy krok
“Głupiec widzi cel na końcu, rozumny w środku, a tylko mądry widzi go przy pierwszym kroku.”
Ruckert Weisheit des Brahmanen.
Pierwszy krok do spotkania
Kim jest psycholog, psychoterapeuta i psychiatra
Często myśląc o życiu emocjonalnym i psychicznym, możesz zadawać sobie pytania czym różni się psycholog od psychiatry a ci dwaj od psychoterapeuty. W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź czym właściwie zajmuje się każdy z nich i w jakich okolicznościach zaleca się skorzystanie z usług poszczególnych specjalistów.
Poradnia Zdrowia Psychicznego – taki napis możesz nieraz dostrzec przechodząc obok szpitala czy innej placówki medycznej. Często wtedy spoglądasz na osoby tam wchodzące czy wychodzące z nutką zaciekawienia, ale również ze szczyptą strachu. Pokutuje wtedy takie stereotypowe myślenie, że korzystanie z usług takiej poradni to co najmniej wstyd, że to świadczy, że sobie w życiu nie radzisz, że na pewno jesteś po jakimś strasznym czy traumatycznym przeżyciu, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Dziś takie miejsca są często bardzo zadbane i w zakresie swoich usług oferują kompleksową pomoc, która przede wszystkim ma poprawić jakość życia, a nie sprawić, że będziesz otumaniony czy ospały po lekach, które przepisze ci lekarz psychiatra.
Kim w zasadzie jest psychiatra i w czym może ci pomóc? Psychiatra to absolwent studiów medycznych. To jest lekarz, który po sześcioletnim cyklu kształcenia przez co najmniej cztery lata uczył się jak wspierać od strony medycznej osoby w kryzysie psychicznym. Jego praca jest bardzo ważna, ponieważ posiada on wiedzę potrzebną do prawidłowego poprowadzenia leczenia farmakologicznego w chorobach, które tego wymagają. Są nimi depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia psychotyczne, czyli takie, w których osoby słyszą i widzą rzeczy, których w rzeczywistości nie ma, uzależnienia, szczególnie od substancji tj. jak alkohol czy narkotyki i wiele innych chorób. Warto wiedzieć też, że taki lekarz przy doborze leków bierze pod uwagę również choroby, na które już się leczysz tak, aby nie kolidowały one z lekami już zażywanymi. Często taki lekarz zaleca również konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą.
Psycholog i psychoterapeuta, w jaki sposób są ze sobą powiązani? Psycholog to absolwent pięcioletnich studiów magisterskich, podczas których uczy się przede wszystkim diagnozy rozmaitych zaburzeń i nieprawidłowości w obszarze emocji. Taki specjalista zajmuje się przede wszystkim diagnozą osobowości, zaburzeń rozwojowych, pomaga zrozumieć rozmaite mechanizmy i strategie rządzące twoim życiem, wyborami i w ogóle funkcjonowaniem w obszarze emocji, uczuć, strategii radzenia sobie ze stresem czy innych aspektów życia psychicznego. Taki specjalista nie wypisuje leków, ale dokonuje diagnozy, która może być pomocna w lepszym zrozumieniu siebie i w skuteczniejszym powrocie do zdrowia i równowagi. Psycholog również ma swoje specjalizacje tj. psycholog kliniczny, psycholog dziecięcy, psycholog rozwojowy, psycholog sądowy czy psycholog pracy, który zajmuje się szeroko rozumianym doborem pracowników do konkretnych zadań. Psycholog może ci zaproponować spotkanie z psychoterapeutą.
Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, ale również nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Psychoterapia to specjalizacja, w której specjalista odbywa całościowe czteroletnie szkolenie, które przygotowuje go do pracy, w której będzie mógł towarzyszyć osobom w powrocie do równowagi emocjonalnej i psychicznej. Psychoterapeuta to osoba, która posiada ukończone szkolenie i certyfikat wydany przez jednostkę szkolącą akredytowaną przez nadrzędne towarzystwo porównywalne z izbą lekarską czy izbą adwokacką. Zazwyczaj psychoterapeuta jest również psychologiem, ale z racji na aktualny stan prawny, takim specjalistą może być absolwent innych studiów humanistycznych. Jednak ten zapis prawdopodobnie w najbliższym czasie zmieni swój charakter i psychoterapeutami będą mogli być psychologowie i lekarze psychiatrzy, którzy ukończą czteroletnie, całościowe szkolenie z zakresu psychoterapii. Psychoterapia to zazwyczaj długotrwały proces, w którym poprzez budowanie zdrowej więzi z terapeutą osoba uczy się nowych strategii zachowania, a tym samym poprawia jakość życia.
Dziś już coraz bardziej podejmuje się działania, w których te trzy zakresy pomocy łącza się ze sobą i wspierają nawzajem. Jednak to ty decydujesz, z usług którego z nich chcesz skorzystać. Ważne, abyś podczas dokonywania wyboru był uważny na to, czy człowiek, z którym się umawiasz był w twoim odczuciu odpowiednią osobą do tego byś mógł się przed nim otworzyć.
Pierwszy krok do spotkania
Jak przygotować się do pierwszego spotkania
Sama decyzja o konsultacji psychologicznej czy podjęciu psychoterapii to już połowa sukcesu. Zatem skoro tu jesteś, to znaczy, że być może potrzebujesz takiego spotkania. Oto najważniejsze kilka kroków:
KROK PIERWSZY – znalezienie odpowiedniej osoby
Wybranie osoby, która będzie odpowiednia do powierzenia jej najbardziej intymnych aspektów życia to nie sprawa oczywista. Takie spotkanie to nie pójście do sklepu czy fryzjera. Stąd bardzo ważne jest, aby na spokojnie zastanowić kto będzie najbardziej odpowiedni. Pierwszą rzeczą są kompetencje, ważne, aby sprawdzić czy osoba, do której chcesz się udać posiada odpowiednie kwalifikacje. Kolejna sprawa to ważne dla Ciebie aspekty związane z konkretną osobą. Dla jednych istotne jest by była to kobieta, a inni wolą mężczyznę. Ktoś będzie chciał, aby była to osoba dojrzała, a komuś bardziej odpowiada ktoś młodszy itd. Zastanów się kto dla Ciebie jest najbardziej odpowiedni.
KROK DRUGI – umówienie spotkania
Kiedy już wybierzesz to czas wykonać ten pierwszy telefon. Co do zasady taki kontakt służy do umówienia wizyty. Na tym etapie nie musisz opowiadać czego potrzebujesz od psychologa czy psychoterapeuty. Możesz wtedy też dopytać czy upewnić się, że osoba, z którą masz się spotkać rzeczywiście zajmuje się trudnościami, z którymi się borykasz. Podczas takiej rozmowy oprócz terminu ustalacie miejsce i cenę usługi jak również czas trwania. Podczas takiej rozmowy specjalista nie jest w stanie powiedzieć Ci, ile będzie trwała diagnoza czy psychoterapia.
KROK TRZECI – spotkanie
Na spotkanie należy zabrać odpowiednią dokumentację, jeśli ją posiadasz i przybyć punktualnie. Na wizytę przeznaczony jest odpowiedni czas np. od 11:00 – 11:50 i jeśli pojawisz się o 11:20 to automatycznie czas Twojej wizyty skraca się o 20 minut. Jeśli z jakichś powodów musisz odwołać spotkanie poinformuj o tym specjalistę, tak aby ktoś inny mógł skorzystać z tego czasu.
Pierwszy krok do spotkania
Normy prawne
Psycholog i psychoterapeuta to zawody, które mają swoje osadzenie w prawie polskim. Oto następujące rozporządzenia, ustawy i zapisy:
1. Dz.U.2019.0.1026 t.j. – Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów
https://lexlege.pl/ustawa-o-zawodzie-psychologa-i-samorzadzie-zawodowym-psychologow/
2. Kodeks etyczny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
https://psych.org.pl/dla-psychologow/kodeks-etyczny